info@irict.ir
+98 (511) 8464507

 


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/irict/public_html/function.php on line 4
:: ویروسی که روزانه 10 هزار دلار درآمد دارد

:: یاهو: تبلت از تلویزیون هم محبوب‌تر است

:: ستاد پیگیری و رصد رخدادهای اینترنتی در کشور تشکیل می‌شود

:: کنترل کامپیوتر با چشم

 
   
 


مشاور فناوری اطلاعات و
عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
 

 

پشتیبانی

1

1

 
 

بسته های نرم افزاری

خدمات هاستینگ

ثبت دامنه

سيستم پيام دهي

طراحی سایت  


url
چیست؟
اصطلاح URL مخفف كلمه Uniform resource locator به معني " مشخص كننده منحصر به فرد منبع " مي باشد. در واقع هر صفحه وب روي ميزبان وب داراي يك آدرس مشخص كننده منحصر به فرد منبع مي باشد كه آنرا با ساير صفحات متمايز مي سازد.

 
 

Sub domain چيست؟
Sub domain يعني زير دامنه . زير دامنه يك دامنه جداگانه ليست كه تحت محدوده دامنه شما بوجود مي آيد و عملكرد آن همانند يك دومين مي باشد با اين تفاوت كه تحت محدوده دامنه شما قرار مي گيرد.

 
 

Band width چيست؟
Band width يعني پهناي باند يعني ميزان حجمي ترافيك وب سايت شما كه ميزبان وب در يك بازه زماني مشخصي به شما ارائه مي دهد هر چه قدر ميزان اين عدد بيشتر باشد ترافيك حجمي بيشتري مي تواند وب سايت شما داشته باشد مثلا 1Gb پهناي باند ماهانه يعني اينكه وب سايت شما مي تواند در هر ماه به ميزان 1GB اطلاعات در اختيار بازديدكنندگان قرار دهد.

 


POP3 چيست؟

POP3 مخفف كلمه Post Office Protocol 3 مي باشد.

در واقع يك موافقت نامه بين المللي دريافت و ارسال نامه هاي الكترونيكي مي باشد.اين توافق نامه توسط ISP ها پشتيباني و مورد استفاده قرار مي گيرد.سيستم هاي پست الكترونيكي كه بر مبناي اين پروتكل طرح ريزي و طراحي مي شوند بصورت مستقيم مي توانند پذيراي نرم افزارهاي مانند Outlook باشند و كاربران نيز مي توانند از طريق اين نرم افزار ها وارد صندوق پستي خود شوند نامه ها بخوانند و به آنها جواب دهند.

 


DNS چیست؟

(سیستم نام حوزه) وظیفه ترجمه نام سرویس دهندگان را به آدرس IP دارد.  فرض کنید آدرس سایت www.startweb.ir را در کاوشگر تایپ می کنید.
کاوشگر این نام را به سرویس دهنده DNS در ISP شما می فرستد.
سرویس دهنده DNS با برقراری تماس با سرویس دهنده نام ریشه (root name server)، سرویس دهنده نام ir را پیدا کرده و آدرس IP ی startweb.ir را از سرویس دهنده ir بدست می آورد.
در مرحله بعد با DNS در startweb.ir تماس می گیرد تا آدرس IP سرویس دهنده وب www.startweb.ir را بدست بیاورد.

 


IP
چِست؟

به هر کامپیوتر در اینترنت یک آدرس منحصر به فرد به نام IP (Internet protocol) اختصاص داده می شود. IP از چهار بخش تشکیل شده که با نقطه از هم جدا می شوند. (مانند 125.235.5.82) هر بخش می تواند از 0 تا 255 باشد پس 2 بتوان 8 آدرس مختلف داریم.  هر کامپیوتر در اینترنت IP یگانه ای دارد. سرویس دهندگان IP ثابت دارند که معمولا تغییر نمی کند. کامپیوترهایی که از طریق خط تلفن به اینترنت وصل می شوند IP پویا و متفاوتی دارند، که با هر بار اتصال به اینترنت، توسط ISP اختصاص داده می شود .البته با هر بار اتصال یک IP متفاوت به کاربر تعلق می گیرد. برای نمایش IP خود از برنامه winipcfg.exe یا ipconfig.exe در xp/2000 استفاده کنید. و یا می توانید از خدمات سایت هایی که آی پی و مکان آن ( نسبت به همان شماره هایی که در آی پی قرار می گیرد ) را نمایش می دهد استفاده کنید .
مثل :
ip-adress.com

 


FTP چيست؟

Ftp مخفف File Transfer Protocol ، به معنای پروتکل انتقال فایل می‌باشد که يکی از سریعترین و در عین حال ساده‌ترين روش برای انتقال فايل از کامپيوتر بروی اينترنت يا همان هاست است. اين سرويس تقريبا از طريق تمامی ميزبانان وب در اختيار کاربران خود گذاشته می‌شود تا آنها بتوانند از طريق نرم‌افزار‌های مخصوص این کار، برای انتقال فایل‌ها استفاده نمایند. پروتکلی که طبق آن سایت و یا فایل ها را بر روی هاست آپلود می کنند .

 


سیستم مدیریت محتوا یا CMS یا Content Management System
؟

CMS مخفف عبارت Content Management System است که به معنای سیستم مدیریت محتوا می باشد و به نرم افزارهایی گفته می شود که نظام قابل مدیریتی را در ایجاد، ثبت ,بروزرسانی و نظارت ، تصويب و نشر داده ها ( محتوا) بازیابی اطلاعات فراهم می آورند . این نرم افزارها الزاما وابسته به وب نیستند و برنامه های کاربردی مدیریت محتوای وب سایت های اینترنتی , صرفا یک نمونه از این گونه سیستمها می باشد. لکن در کشور ما ایران بعلت گسترش این شاخه از نرم افزارهای سیستم مدیریت محتوا , عبارت CMS تنها به نرم افزارهای مذکور اطلاق می شود. CMS ها چرخه زندگی صفحات وب را از لحظه ایجاد تا زمان انقراض در بر میگیرند و به صاحبان سایت های اینترنتی , که لزوما آشنای با مباحث تخصصی اینترنت , وب و برنامه نویسی نیستند اجازه می دهند بتوانند سایت های خود را بنحوی حرفه ای مدیریت کنند.
پس به طور کلی ، CMS يك نرم افزار كاربردي مبتني بر وب است كه امكان ايجاد ، بروز رساني ، نظارت ، تصويب و نشر داده ها ( محتوا) برروي وب سايت را ، بدون نياز به مهارت و دانش فني طراحي ، پياده سازي و نشر وب از سوي كاربران ، در يك فضاي مشاركت جمعي براي آنان فراهم مي كند .

 


کنترل پنل دامین چیست؟

کنترل پنل دامنه محیطی است که شما در آن می توانید حداقل مدیریت دامنه را در دست داشته باشید. این مدیریت می تواند شامل تعریف و تعویض Whois دامنه (مشخصات دامنه شامل صاحب اصلی، فنی و فروش) و همچنین NameServer تغییر باشد. البته از آنجا که قیمت دامنه می تواند نقش بسزائی در امکانات کنترل پنل آن داشته باشد، لذا با توجه به اینکه شما دامنه را از چه مرکزی خریداری می کنید و از طریق چه Registrari به ثبت رسیده است، امکانات آن تفاوت پیدا می کند.

 


WHOIS چیست؟

Whois امکانی است که به شما اجازه می دهد نام و اطلاعات تماس مالک دومین را مشاهده کنيد و همچنين از آزاد بودن Domain مورد نظر جهت ثبت مطلع شويد.

 


Outlook
چیست؟

Outlook Express :نرم افزاری برای خواندن E-mail (نامه های الکترونیک) و Newsgroups(گروههای خبری)
چگونگی کار با E-mail . به کمک این نرم افزار شما می توانید نامه های الکترونیکی را که برایتان رسیده بخوانید، آنها را مدیریت و دسته بندی کنید، به آنها پاسخ بدهید، به دیگران نامه الکترونیک ارسال کنید و کارهای دیگری که به تدریج بررسی خواهیم کرد. و مدیریت نامه های رسیده و یا آماده برای ارسال به صورت آفلاین را ممکن می سازد و می توانید در زمان وصل به اینترنت به راحتی و سرعت آنها را رفستاده و یا نامه های جدید را دریافت کرد .

 


پرتال - پورتال - Portal چیست؟

پورتال به صورت دروازه ورود به يک بانک اطلاعاتي است. آنچه که مهم است، آن است که پورتال همواره ما را به سايتها يا پورتال هاي ديگر راهنمايي مي کند و به خودي خود تنها يک راهنما است. براي همين است که در بعضي از موارد به پورتالها، Internet Yellow Pages مي گوييم.  پورتال عموما" حاوي مطالبي است که جنبه اطلاعات عمومي دارد. داده هايي که از منابع مختلف بر روي يک پورتال جمع آوري مي شوند، معمولا داراي پراکندگي فراواني هستند. به همين علت، در بسياري از پورتال ها، ابزارهايي مانند Directory قرار داده مي شود تا اين اطلاعات را طبقه بندي نمايد. از سوي ديگر داده هاي قرار داده شده بر روي يک وب سايت، اولا" از منابع محدودتري تامين مي شوند و ثانيا" داراي پراکندگي زيادي نبوده، حول يک محور و موضوع مشخص دور مي زند.

 


اصطلاحات دنیای جستجو و موتورهای جستجوگر

Spider: نرم افزاري است كه كار جمع آوري اطلاعات از صفحات مختلف را بر عهده دارد.

Crawler : نرم افزاري كه مسير حركت اسپايدر را مشخص مي كند.

Directory: فهرست: نوعي از موتورهاي جستجوگر كه پايگاه داده آن توسط ويراستاران تكميل مي گردد.

Keyword: به واژه ها ي مهم (کليدی) هر صفحه گفته مي شود: اما غالبا" منظور كلماتي است كه دوست داريم با آنها رتبه هاي مناسبي كسب كنيم.

Keyword Density : چگالي كلمه، منظور تعداد دفعات تكرار واژه های كليدي در مقايسه با ساير كلمات متن است.

Keyword Staffing :تكرار يك كلمه به دفعات و پشت سر هم به منظور بالا بردن چگالی کلمه: اين کار تقلب محسوب می شود.

Tinny Text :نوشتن متن با اندازه های بسیار کوچک و ریز به گونه ای که کلمات بسیاری بدین ترتیب در یک خط قرار داده می شود و به سختی نیز در صفحه قابل رویت هستند. نوشتن مطالب به اين صورت، تقلب محسوب است.

Invisible Text :متن نامرئی: منظور استفاده از متن هاي همرنگ با پس زمينه صفحه است. متن هايی که از ديد کاربران مخفی می ماند. به عنوان مثال اگر پس زمينه يك صفحه سياه است، متن صفحه نيز با رنگ سياه نوشته می شود تا ديده نشود . اين نوع متن ها از مصاديق تقلب می باشند.

Spam :تقلب، به تمام تلاش هايي گفته مي شود كه به كمك آن سعي مي شود از راه هاي غير معمول، رتبه هاي بالايي كسب شود. يا در اختيار گذاردن اطلاعاتي كه موتورهاي جستجوگر آنرا دوست ندارند (اطلاعات ناخواسته) مانند تكرار يك كلمه به دفعات و پشت سر هم، استفاده از متن هاي هم رنگ زمينه و ...

ALT tag: محتواي اين شناسه، متني است كه يك عكس را توضيح مي دهد.

Deep Crawl: به معناي اين است كه موتور جستجوگر، مي تواند صفحات زيادي از يك سايت را در پايگاه داده اش قرار دهد. موتور جستجوگر هرچه پايگاه داده اش بزرگتر باشد، صفحات بيشتري از يك سايت را می تواند در پايگاه داده اش قرار دهد. همه موتورهاي جستجوگر داراي اين ويژگي نمي باشند.


Robots.txt: با اين فايل متني و ساده، ميزان دسترسي موتور جستجوگر به محتواي يك "سايت" را مي توان كنترل كرد.

META robots tag :به كمك اين شناسه ميزان دسترسي موتور جستجوگر به محتواي يك "صفحه" را مي توان كنترل كرد.

Link پيوند: در واقع پلی بين دو صفحه است. به کمک آن می توان از يک صفحه به صفحه ديگر رفت.

Link Popularity: مقصود اين است که چه تعداد از سايت هاي ديگر به سايتي مشخص لينك کرده اند يا اينكه از چند سايت ديگر می توان به کمک پيوندها به سايتی مشخص رفت.

Link Reputation: اشاره به اين دارد كه ساير سايتها درباره سايتي كه بدان لينك داده اند، چه مي گويند. عموما در اين موارد عنوان، متن لينك و كلمات اطراف لينك در سايت مقصد، بررسي مي شوند.

Learn Frequency :بعضي از موتورهای جستجوگر مي توانند تشخيص دهند كه محتواي صفحات پس از چه مدتی تغيير مي كند (به روز می گردد) و بعد از آن مدت به آن صفحات مراجعه می کنند.

URL-Uniform Resource Locator: به آدرس منحصر به فرد هر منبع موجود در اينترنت گفته می شود. اين منبع می تواند يک صفحه وب، يک فايل متنی و... باشد

Stop Word: به کلماتی گفته می شود که در کل اینترنت از آنها بسيار استفاده شده است. کلماتی نظيرthe, a, an, web www, home page, و ...

Meta tags: به كمك اين شناسه ها، اطلاعاتي از صفحه در اختيار بينندگان (موتور جستجوگر، مرورگرها و ...) قرار داده مي شود.

META Keywords :به كمك آن، كلمات کليدی صفحه در اختيار موتورهاي جستجوگر قرار داده می شود.

META Description: به كمك آن، توضيحي مختصر از صفحه در اختيار موتورهاي جستجوگر قرار داده می شود.

Stemming: به معناي اين است كه موتور جستجوگر مي تواند صورت هاي مختلف يک كلمه را جستجو كند. به عنوان مثال با جستجوي swim موتور جستجوگر به دنبال swimmer ، swimming نيز مي گردد. همه موتورهاي جستجوگر داراي اين ويژگي نمي باشند.

 

Rank :رتبه يك صفحه در نتايج جستجو است زماني كه جستجويي مرتبط با محتواي آن صفحه انجام مي شود.

Spamdexing: مختصر شده spam indexing است، منظور طراحی و معرفي صفحاتي به موتورهاي جستجوگر است كه كيفيت نتايج جستجو را پايين مي آورند. موتورهای جستجوگر تمايل دارند که كاربران بارها و بارها به آنها مراجعه كنند و كيفيت بالاي نتايج مي تواند اين روند را تضمين كند. لذا آنها هركدام به نوعي سعي در تشخيص صفحاتي دارند كه كيفيت نتايج جستجو را پايين مي آورد. برخی از اين موارد عبارتند از: ساختن صفحاتي كه همگي داراي محتواي يكساني اند، تكرار يك كلمه بيش از حد و ...

Comment :توضيحاتي است كه طراحان سايت در لا به لاي كدهاي HTML مي گنجانند تا برای فهميدن وظيفه بخش هاي متفاوت كدهای HTML در مراجعات آتی نيازی به صرف وقت بسيار نداشته باشند

 

 :.:::. Copyright © 2008  فناوری اطلاعات ایرانیان All Rights Reserved - Design by Iranian ICT